اگر وسواس فکری دارید آن را متوقف کنید

چگونه وسواس فکری را متوقف کنیم

امروز یک سه شنبه معمولی است، که ناگهان متوجه میشوم مشاور من، که همیشه دو بار در روز بمن پاسخ می دهد ، خبری از او نیست . یک سری افکار آشفته و درهم و برهم از سر من گذشت که : “اگر او فوت شده باشد چی ؟” با سابقه ای که از خودم در طول عمرم راجع به افکار وسواسی سراغ داشتم ، آنرا نادیده گرفتم چون این یک فکر بدون شواهد و مدارک است .

برای جلوگیری از تفکر وسواسی ، کارهایی زیر را شما می توانید انجام دهید:

آناتومی یک اندیشه وسواسی

تفکر وسواس آمیز یک سری افکارتکراری است که معمولا در ذهن ما جریان دارد و اغلب با قضاوت های منفی جفت می شود. آنها می توانند از قضاوت های غیرواقعی نسبت به خود مانند “من به اندازه کافی خوب نیستم” یا نگرانی بابت مسایل کوچک مانند فراموش کردن خاموش کردن اجاق گاز یا قفل کردن درب تا مسایل پیچیده تر مانند ترس از سقوط ، مرگ و میر ناشی از بیماری و..

هنگامی که این افکار به ذهن ما وارد می شود، عموما اولین واکنش ما ناراحتی است، و به دنبال آن تلاش برای اجتناب از چیزهای ناخواسته. این طبیعت بشر است ، هنگامی که چیزی بد است، ما از آن اجتناب می کنیم. اجاق داغ است، بنابراین ما آن را لمس نمی کنیم. بهمین سادگی. اما تفکر وسواس یک جانور متفاوت است.

هنگامی که ما سعی می کنیم تا از یک تفکروسواسی جلوگیری کنیم، مغز به ما در مورد اندیشه های ناخواسته یادآوری می کند تا ما فراموش نکنیم که در مورد آن فکر کنیم. این همان اصل اساسی است که گفته می شود در مورد چیزی فکر نکنید و فکر بعدی ما دقیقا همان چیزی است که ما نباید در مورد آن فکر کنیم.

راز این است که تمام افکار، به خودی خود معنایی ندارند . همانطور که دیپاک چوپرا می گوید، “افکار فقط تصاویر ذهنی اندک هستند. آنها تا زمانی که خود شما نخواهید ، مهم نیستند. ”

نام گذاری کنید

برای متوقف کردن تفکر وسواسی در مسیرهای خود، مهم است که این افکار را در وهله اول شناسایی کنید. به نظر می رسد ساده است، اما کمی پیچیده تر از آن است که فکر میکنید

ما باید این الگوها را قبل از اینکه بتوانیم آنها را تغییر دهیم، ابتدا شناسایی کنیم .” “اغلب زمانی که ما در یک حلقه شناختی گیر کرده ایم، یک عادتی رو تکرار میکنیم مانند ور رفتن با ناخن ها یا بررسی هر چند دقیقه یکبار رسانه های اجتماعی ، که این عادات ناخواسته اتفاق می افتد . دفعه بعد که شما خود تون درگیر این مسایل دیدین، متوقفشان کنید.

از اینجا، افکار وسواسی را نامگذاری کنید سپس این اندیشه ها را بررسی کنید تا بدانید که چگونه آنها ایجاد میشودند و شما چگونه به آنها پاسخ میدهید .

هنگامی که آنها از ذهن شما خارج شدند ، سعی کنید علت اصلی افکار را برای به دست آوردن یک دیدگاه مشخص کنید. اگر نگرانی در مورد عدم دریافت جواب پیامک شما از طرف دوستتان یا یک اشتباه سهوی در یک آزمون باشد، بگردید برای پیدا کردن ریشه مسئله.

ریشه نگرانی مورد اول ترس از دست دادن دوستتان و در مورد دوم ترس از مردودی در آن درس است .

پذیرش را تمرین کنید

یعنی چی؟

گام بعدی برای متوقف کردن تفکر وسواسی ، پذیرش است. به خاطر داشته باشید که افکار تنها افکار هستند – مجموعه ای از نورون ها که در مغز شلیک می شوند، نه چیزی بیشتر. همانطور که ما یاد می گیریم افکار وسواس پذیر را بپذیریم، ما شانس بیشتری برای متوقف کردن آنها به دست می آوریم.

تلاش برای جلوگیری، سرکوب و یا فرار از این افکار ناخواسته به تقویت آنها کمک می کند و آنها را بدتر و بدتر می کند ، پذیرش، به جای کنترل و اجتناب، کلید موفقیت است. ” پذیرش “، به معنای رها کردن و استعفا نیست .

برای پذیرش افکار وسواسی، در مورد آنچه که انجام می دهید و آنچه کنترلی روی آن ندارید، واقع بین باشید.

هنگام وسواس در مورد گذشته و یا نگرانی در مورد آینده، این سوال را خودتان را از خودتان بپرسید:” آیا می توانم در مورد این در حال حاضرکاری انجام دهم؟ اگر پاسخ بله بود، ببینید چکار می توانید انجام دهید و آن را انجام دهید و اگر پاسخ نه بود، تمام سعی تان را بکنید آنچه هست را بپذیرید .

مدیتیشن و تاثیر گذاری بر ذهن

بخشی از این که چرا تفکر وسواس اینقدر ناراحت کننده است، به دلیل احساسات بدی است که با این افکار همراه است. در حالی که شما با شناختن و پذیرش آنها تلاش می کنید، با استفاده از تمرینات مدیتیشن و تمرکز ذهنی می توانید پاسخ های هیجانی منفی را از بین ببرید.

در روانشناسی امروز، روانشناسان ، تاثیرگذاری بر ذهن را اینگونه تعریف میکنند : پاک کردن ذهن خود و تمرکز بر اینکه چگونه ذهن و بدن شما در لحظه حال خود را احساس می کند ، برای رسیدن به این هدف، مدیتیشن و تاثیر گذاری بر ذهن، مجموعه ای از تمرینات برای هدایت ما به لحظه فعلی، مکان فعلی ، و زمان حال است که اضطراب را از بین میبرد .

هنگامی که تفکر وسواسی به صحنه وارد می شود، تمرین تنفس عمیق را امتحان کنید با دم به مدت چهار ثانیه ، ، نفس را برای چهار ثانیه نگه دارید، و سپس برای چهار ثانیه آنرا به بیرون دهید .

با جستجوی اینترنتی می تواند سایر فعالیت های مدیتیشن و تاثیر گذاری بر ذهن را امتحان کند. همچنین در کلاس های مدیتیشن می توانید تکنیک های مختلف در یک محیط حمایتی با دیگران را بیاموزید.

تفکر وسواسی بخشی طبیعی از طبیعت بشر است، اما همچنین می تواند نشانه های بیماری های مختلف روانی، به ویژه اختلال وسواسی-اجباری، و طیف وسیعی از اختلالات اضطراب دیگر باشد.

اگر خود را در معرض افکار مزاحم و ماندگار دیدید ، یا فقط می خواهید یک تفکر وسواسی را مدیریت کنید ، به یک متخصص بهداشت روانی مراجعه کنید .

فال تاروت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*