نوآوری به معنای چیزهایی است که نمی دانیم

در مورد موفقیت آمیز بودن یا نبودن یک ایده تنها زمانی می توان تصمیم گرفت که آن محصول وارد بازار شود. کسب وکارهایی موفق هستند که بعد از شکست یک ایده استراتژی خود را تغییر می دهند.

زمانی که استیو جابز اولین بار ایده آی پد را مطرح کرد، دستگاهی به شکل آی پدهای امروزی در ذهنش نبود، بلکه تنها قصد داشت هزاران آهنگ را در جیب لباس کاربران به شکلی قابل حمل جا دهد. عملی کردن این ایده در آن زمان غیرممکن به نظر می رسید، زیرا هارددرایوهایی به آن اندازه کوچک و ظرفیت بالا هنوز تولید نشده بودند. با این حال مدت زمان کوتاهی بعد از این اتفاق، تکنولوژی به شکل قابل توجهی پیشرفت کرد.

تمرکز استیو جابز روی موارد غیرممکن موفقیت های زیادی برای او داشته است، اما همه این ایده ها موفقیت آمیز نبوده اند و او شکست های زیادی را نیز تجربه کرد. The Lisa، کامپیوتر NeXT، iAds و حتی تلویزیون های Apple از جمله پروژه های شکست خورده این شرکت هستند.

مارک تواین (Mark Twain) گفته است: «چیزی که نمی دانید شما را نمی کشد، چیزی که مطمئن هستید درست نیست شما را خواهد کشت.» و این معنای واقعی نوآوری است. نوآوری یعنی آینده، اما ما فقط گذشته و بخش هایی از حال آن را می دانیم. نوآوری یعنی همیشه به درست بودن چشم انداز خود ایمان داشته باشید و فرضیه های خود را بارها امتحان کنید.

آینده مبهم تکنولوژی

دلیل اینکه استیو جابز توانست چشم انداز خود از جا دادن هزاران آهنگ در جیب لباس را پیاده سازی کند این بود که تکنولوژی آن قابل پیش بینی بود. کارت های حافظه چندین دهه است که با سرعت ثابتی در حال پیشرفت هستند، بنابراین اگرچه فناوری تولید آی پد در آن زمان در دسترس نبود، اما پیش بینی روند آن دور از ذهن نبود. حال سیستم های D-Wave را در نظر بگیرید. این سیستم ها در اواخر دهه ۹۰ تولید شده اند و تحول عظیمی را در محاسبات کوانتوم ایجاد کردند. با عرضه این دستگاه ها پیش بینی می شد که در آینده کامپیوترهای کوانتومی تولید شوند. همه چیز مطابق پیش بینی جلو رفت و شرکت D-Wave در سال ۲۰۰۷ یک کامپیوتر کوانتومی تولید کرد و طی سال های بعد تکنولوژی خود را پیشرفت داد.

البته مثال دستگاه های D-Wave شاید کمی بزرگ به نظر برسد، زیرا در ساخت آن از تکنولوژی بسیار پیشرفته ای استفاده شده است. نوآوری یعنی آینده و آینده ای که با تکنولوژی همراه باشد همیشه نامعلوم خواهد بود. D-Wave هنوز هم یک دهه در تولید کامپیوترهای کوانتوم از رقبای خود جلوتر است، اما پیش بینی می شد این مقدار بسیار بیشتر باشد، یعنی رقبا مسیر طولانی تری برای رسیدن به این تکنولوژی داشته باشند.

مشتری های غیرقابل نفوذ

استیو بلنک (Steve Blank)، کارآفرین سریالی استارت آپ های سیلیکون ولی می گوید: «هیچ طرح کسب وکاری برای اولین بار با مشتری ارتباط برقرار نمی کند.» هر کسی که تا به حال محصولی را تولید کرده باشد به درست بودن این جمله پی برده است. نظرسنجی از کاربران یکی از راه های سنجش محبوبیت محصول است، اما تا زمانی که محصولی وارد بازار نشود نمی توان در مورد موفقیت یا عدم موفقیت آن نظر قطعی داد. برنامه I-Corps یکی از بهترین مثال های این نکته است.

ایده تولید این برنامه که در بنیاد علمی علوم ساخته شد این بود که دانشمندان بتوانند کشفیات جدید خود را تبلیغ کنند. این طرح بسیار موفق بود و حتی به سازمان های دولتی مانند موسسات ملی بهداشت نیز راه پیدا کرد. بوت کمپ رویدادی است که در روز اول آن محققان در مورد ایده ای که قصد دارند به بازار عرضه کنند صحبت می کنند. معمولا وقت و انرژی زیادی روی این ایده ها گذاشته می شود، بنابراین سخنرانان این رویداد اعتماد به نفس زیادی برای مطرح کردن آنها دارند.

رقابت

هنری فورد (Henry Ford) یک جمله معروف دارد که می گوید: «هر مشتری می تواند ماشین خود را به هر رنگی که می خواهد داشته باشد تا زمانی که آن رنگ مشکی باشد.» معمولا برداشت های اشتباهی از این جمله می شود. بسیاری فکر می کنند او به مشتری های برند خود هیچ اهمیتی نمی داد. درصورتی که واقعیت این است که او قصد داشت قابلیت های محصول خود را بهینه سازی کند تا محصولات قیمت پایین تری داشته باشند و مورد استقبال مردم قرار بگیرند.

هنری فورد زمانی این جمله را مطرح کرد که با یک متخصص فروش در سال ۱۹۰۹ قرار ملاقات داشت و ایده او تبدیل به استراتژی بسیاری موفقی شد. با این حال زمانی که آلفرد سلون (Alfred P. Sloan) ریاست شرکت جنرال موتور را در سال ۱۹۲۳ برعهده گرفت متوجه شد ایده ساختن محصولی برای تمام مردم با هر درآمدی بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

درنتیجه طی یک دهه بعد میزان فروش محصولات جنرال موتور از محصولات فورد بالاتر رفت. محصولی که ایده خوبی داشته باشد و بر اساس تکنولوژی بالایی تولید شده باشد مورد استقبال مشتری ها قرار خواهد گرفت، اما توسط رقبا زمین خواهد خورد. به عنوان مثال دستگاه Betamax سونی قرار بود با VHS های استاندارد آن زمان رقابت کند اما زمانی که محصولات JVC به بازار عرضه شدند نتوانست با آنها رقابت کند.

حفظ چشم اندازها و تغییر دادن استراتژی

اگر با یک سرمایه گذار قرار ملاقات بگذارید و به او بگویید که هیچ اطلاعاتی در مورد تکنولوژی، مشتری ها و فضای رقابتی ندارید مطمئنا هیچ گونه همکاری میان تان شکل نخواهد گرفت. تمام کسب وکارها به این صورت آغاز می شوند که بنیان گذار آن یکسری فرضیه دارد، اکثر فرضیه ها اشتباه هستند و در طول مسیر به ایده های دیگری تبدیل می شوند.

وب سایت Elance مثال خوبی از واقعیت است. این وب سایت ابتدا کار خود را به عنوان واسطه ای بین شرکت ها و آزادکارها برای انجام پروژه آغاز کرد، اما مدتی بعد شکست خورد. سپس نرم افزاری برای مدیریت فروشنده ها طراحی کرد و توانست به موفقیت برسد. سپس کسب و کار خود را فروخت و به ایده قبلی بازگشت. تجربه ای که در این مدت برای ساختن نرم افزار فروش کسب کرده بود به او کمک کرد از استراتژی بهتری برای پیاده سازی ایده مورد نظر خود استفاده کند، اما این پایان ماجرا نبود. آنها متوجه شدند با استفاده کردن شرکت ها و آزادکارها از این وب سایت نیازهای جدیدی مانند آموزش و گواهی دادن به کاربران پیدا خواهند شد. در آن زمان شرکت oDesk یکی از رقبای آنها بود و درنهایت این دو شرکت تصمیم گرفتند با هم ادغام شوند و فعالیت های خود را با نام جدیدی یعنی Upwork آغاز کنند. هیچ کدام از این اتفاق ها در ابتدا برای شرکت ها قابل پیش بینی نبود.

یک ایده هیچ موقع به سمت عقب حرکت نمی کند و همیشه جلو می رود، بنابراین تا وقتی که ایده ای را امتحان نکنیم از درست بودن یا نبودن آن مطمئن نخواهیم شد. به همین دلیل کسانی که موفق می شوند، یاد می گیرند که چگونه باید ایده های جدید را امتحان کنند تا به محصولی برسند که با استقبال بازار روبه رو شود. نوآوری به معنای چیزهایی که می دانیم نیست، بلکه به معنای چیزهایی است که نمی دانیم.

منبع: INC/ZOOMIT

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*