آیا فیلم «هجوم» تبلیغ همجنسگرایی می‌کند؟

«جشنواره برلين بخشي با عنوان «تدي» ندارد كه كسي متقاضي شركت در آن بخش باشد يا فيلمي براي نمايش در چنين بخشي انتخاب شود.

گروه هنر و تجربه دیروز با انتشار بیانیه‌ای به کاندیدا شدن فیلم هجوم در بخش تدی جشنواره برلین واکنش نشان داد و از این فیلم در مقابل هجمه‌های احتمالی دفاع کرد. برخی منابع این بیانیه را دفاع بی‌جای گروه هنر و تجربه دانسته و به آن واکنش نشان دادند.

انتقاد روزنامه‌های اصولگرا از بیانیه «هنر وتجربه»

روزنامه جوان: «هنر و تجربه» مثل یک حشره موذی است

گروه سينمايي هنر و تجربه در اقدامي شتاب‌زده و البته منفعلانه توضيحاتي را درباره نامزدي فيلم «هجوم» براي جايزه «تدي» كه به فيلم‌هاي همجنس‌گرايانه تعلق مي‌گيرد، ارائه كرده است؛ توضيحاتي كه بيش از آنكه روشن كننده نقاط ابهام باشد، حاوي اين مضمون است كه گروه هنر و تجربه اصولاً مخاطبان سينما را داراي عقل و هوش و درك نمي‌داند و به همين راحتي به خود اجازه مي‌دهد به شعور و درك مخاطب توهين كند؛ اينكه در روز روشن جايزه تدي را از جايزه‌اي براي فيلم‌هاي همجنس‌گرايانه به جايزه‌اي براي فيلم‌هايي با موضوع مدارا، پذيرش، همبستگي و برابري در جامعه، تبديل كند و حتي زحمت اين را به خود نداده‌اند كه پوستر جايزه تدي را نگاه كنند كه در آن آشكارا اهداف برگزاري جايزه مشخص شده است.

گروه هنر و تجربه بيش از اينكه در خدمت سينماي ايران باشد، در مسيري گام برداشته كه مي‌شود آن را عصاره‌اي از يك گروه فرهنگي با رويكرد اپوزیسيوني دانست كه مانند حشره‌اي موذي دارد از خون بيت المال ارتزاق مي‌كند و خروجي آن فيلمی است كه آلمان‌ها بر غيراخلاقي بودن آن مهر تأييد زده‌اند ولي روابط عمومي گروه نمي‌خواهد اين حقيقت را باور كند. پيش از اين گروه هنر و تجربه تلاش مي‌كرد با نمايش فيلم‌هاي توقيفي، زمينه‌اي براي تابوشكني‌ها فراهم كند و اين بار با حمايت و پخش فيلمي كه در آن همجنس‌بازي محوريت دارد گام ديگري را در مسير قبح‌زدایی برداشته است.

وقتي از نفوذ فرهنگي صحبت مي‌شود، نبايد نگاه را صرفاً به آن سوي مرزها دوخت. ما در داخل كساني را داريم كه در قامت گروه سينمايي همان كار را مي‌كنند و براي توجيه عمل‌شان بيانيه صادر مي‌كنند؛ آنهايي كه حتي براي درك مخاطب ارزشي قائل نيستند و چنان يك سويه و طلبكارانه به ماجرا نگاه مي‌كنند كه گويي انتقاد از «هجوم» و نامزدي آن براي گرفتن جايزه «تدي» يك نوع عقب‌افتادگي است!

کیهان:منظور از مدارا، همان همجنس‌گرایی است

روابط عمومی گروه «هنر و تجربه» که مدیر آن هم به خاطر حمایت از طرح استعماری کشف حجاب در ایران حاشیه‌ساز شده است این بار هم تلاش کرد تا جایزه «تدی» جشنواره برلین را که به فیلم‌هایی در حمایت از همجنس‌بازی اختصاص دارد به عنوان جایزه‌ای در حمایت از همبستگی معرفی کند!

این درحالی است که منظور از مدارا و برابری در توصیف این جایزه شامل به رسمیت شناختن حقوق همجنس‌بازان و مدارا با آنها می‌شود که آشکارا در تبلیغات جایزه تدی بر آن تأکید شده است. ظاهرا مسئولان گروه هنر و تجربه از درک این نکته واضح نیز عاجز مانده‌اند و یا سعی دارند خود را به جهالت بزنند! ضمن اینکه این جوایز جشنواره‌های غربی هستند که انرژی هنرمندان جوان ما را به سمت مضامین بی‌فایده و بعضا مخرب سوق می‌دهد و باعث شده که به جای توجه به موضوعات اساسی و پرجاذبه، بسیاری از فیلمسازها روی مضامینی تکراری و خسته‌کننده و صرفا به خاطر توجه جشنواره‌های غربی متمرکز بمانند و درجا بزنند.

همچنین این مسئله برخلاف ادعای بیانیه «هنر و تجربه» به بایگانی تاریخ سپرده نمی‌شود و به خاطر توجه جشنواره‌های غربی به فیلم‌هایی با مضامین همجنس‌بازی، فیلم‌هایی با همین مضامین در کشورمان و با مجوز دولت ساخته شده و حتی در جشنواره فجر اخیر نیز با تشویق این جشنواره مواجه شدند!

منبع برترینها – فال حافظ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*